Belgien-kender: Uerfarne megastjerner er som Danmark i 80'erne

Anfører. Belgien stiller med en stjerneparade af superstjerner til VM. De føres an af Manchester Citys anfører Vincent Kompany.
Anfører. Belgien stiller med en stjerneparade af superstjerner til VM. De føres an af Manchester Citys anfører Vincent Kompany.
Lyt til artiklen

Tirsdag klokken 18 dansk tid træder en af VM-slutrundens store outsidere ind i turneringen, når Belgien møder Algeriet.

Belgierne er med ved verdensmesterskaberne for første gang siden 2002, men bliver alligevel omtalt som et hold, der kan blande sig i kampen om trofæet, fordi man har en meget talentfuld trup bestående af spillere fra de bedste ligaer i Europa.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her