Grønkjær ser frem til mindre hård træning

TRÆT. Jespert Grønkjær var en af Danmarks bedste mod Sydafrika og det kostede kræfter.
TRÆT. Jespert Grønkjær var en af Danmarks bedste mod Sydafrika og det kostede kræfter.
Lyt til artiklen

Jesper Grønkjær, der var den mest initiativrige og bedste danske udespiller i lørdagens nederlagskamp mod de sydafrikanske VM-værter, ser frem til, at træningen drosles ned i den kommende uge, når Morten Olsen i dag tager sine spillere fra højdetræningslejren mellem Johannesburg og Pretoria ned syd på og opslår hovedkvarter i kystbyen Knysna.

I lang tid har der stået megen fysisk, krævende træning på programmet, og blandt andet derfor har landsholdet, i forskellige opstillinger uden de skadede stamspillere Thomas Sørensen, Simon Kjær og Nicklas Bendtner, spillemæssigt ikke set særligt godt ud i 0-1-testopgørene mod Australien og Sydafrika.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her