Schmeichel efter nederlag: Fodbold er en ond sport

Tilfreds. Trods nederlaget var Kasper Schmeichel tilfreds med sin debut som på landsholdet: »Mit spil med fødderne fungerede fint«, siger han.
Tilfreds. Trods nederlaget var Kasper Schmeichel tilfreds med sin debut som på landsholdet: »Mit spil med fødderne fungerede fint«, siger han.
Lyt til artiklen

Som alle ambitiøse fodboldspillere havde også Kasper Schmeichel drømt om en dag at få lov at debutere på landsholdet.

Mod Makedonien gik drømmen så i opfyldelse, men det var næppe den debut, målmanden fra Leicester havde fantaseret om med et dansk 0-3-nederlag og en målmand helt uden mulighed for at vise, hvad han egentlig duer til.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her