Thorbjørn Olesen tangerede en rød rekord i Masters

RØDGLØDENDE. 5 slag under par på 4 huller er en præstation, som ingen har gjort bedre end Thorbjørn Olesen.
RØDGLØDENDE. 5 slag under par på 4 huller er en præstation, som ingen har gjort bedre end Thorbjørn Olesen.
Lyt til artiklen

Efter birdie-eagle-birdie-birdie på hullerne 12-15 i går var Thorbjørn Olesen kortvarigt i røde tal - det vil sige under par - i sin første Masters-deltagelse, men han sikrede sig samtidig en plads i turneringens murstenstykke rekordbog.

Striben er nemlig en tangering af alle tiders bedste resultat på de fire huller, der starter med det 140 meter lange par-3-hul som en del af Amen's Corner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her