Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Anna Kristensen i målet og den offensive dirigent Helena Elver førte an, da Danmark vandt 34-30 over Norge.

Danske håndboldkvinder sprudler mod ærkerivalerne

Foto: Nikola Krstic/Ritzau Scanpix
Foto: Nikola Krstic/Ritzau Scanpix

De danske håndboldkvinder viste søndag opløftende takter forud for det kommende europamesterskab i december.

I finalen i EM-opvarmningsturneringen EHF Euro Cup i rumænske Bukarest vandt Danmark 34-30 over Norges forsvarende EM-, VM- og OL-vindere.

Dermed fik Helle Thomsen en sejr i sit første møde med Norge som dansk landstræner. Det er blot fjerde gang på 12 år, at Danmark slår Norge.

Anna Kristensen stod en fornem kamp i det danske mål, mens offensiven blev styret med hård hånd af Helena Elver. Den duelstærke bagspiller var den helt store arkitekt på en god dansk angrebsdag.

Derfor gjorde det ikke så meget, at den norske stjerne Henny Reistad lavede ti mål. Danskerne havde nemlig godt styr på resten af nordmændene.

Anna Kristensen i målet kom godt fra land i starten af kampen. Det satte gang i kontrafasen, og her var særligt Trine Østergaard på højrefløjen træfsikker.

Østergaards fem scoringer på fem forsøg var med til, at danskerne var foran med tre mål efter lidt mere end et kvarter.

Offensivt løb danskerne dog ind i en periode med en for høj fejlprocent. Det bliver straffet, når man møder Norge. Danskerne nåede nærmest ikke at blinke, før Norge var gået fra 9-12 til 12-12.

Perioden var dog kun en blunder i en god dansk præstation.

Efter pausen foldede danskerne sig nemlig virkelig ud. Anna Kristensen stod fortsat godt, og når Norge fik tildelt et straffekast, blev Sandra Toft i to omgange sendt ind og pillede dem.

Da Helena Elver samtidig svingede taktstokken offensivt, kunne Helle Thomsen se sit landshold i hopla.

Når Elver ikke selv vandt sine dueller og scorede, forkælede hun medspillerne med flere fornemme frispilninger. Det gav en dansk føring på fem mål.

Præcis som i første halvleg skulle Danmark dog ikke afvige meget fra sporet, før Norge straffede det.

To uprovokerede danske fejl i rap med ti minutter tilbage gav to norske kontrascoringer. Så var føringen pludselig kun på 26-24.

Helena Elver ville dog ikke tillade, at føringen blev smidt over styr. Da Norge samtidig fik en tvivlsom udvisning, var et norsk comeback ført an af stjernen Henny Reistad afblæst.

ritzau

PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her