Udlandet har bud efter danske trænere

Morten Arvidsson i aktionj i det nuværende job som træner for SK Århus. Arkivfoto.
Morten Arvidsson i aktionj i det nuværende job som træner for SK Århus. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Danske trænere er eftertragtede i udlandet – og især blandt mindre nationer, som ikke selv har den store håndboldkultur, er der bud efter instruktører fra spillets moderland. Da London fik overdraget værtskabet for de olympiske lege i 2012, var det samtidig startskuddet til en storstilet kampagne, som skulle lære briterne at spille håndbold, fordi værterne er sikret deltagelse i alle sportsgrene. I første omgang blev den rutinerede Morten Arvidsson sat i spidsen for projektet på kvindesiden, og hans plads er senere blevet overtaget af den tidligere landsholdsspiller Jesper Holmris. Sambalandet vil spille håndbold I Brasilien vil de også gerne gøre sig gældende i andet end fodbold, og efter nogle udmærkede placeringer ved eksempelvis VM i 2005 i Skt. Petersborg er det nu den tidligere GOG- og FCK-træner Morten Soubak, der skal føre sambalandets kvindehold det sidste skridt op i den internationale top. 44-årige Soubak skal i første omgang kvalificere Brasilien til VM i Kina i december, men hans helt store opgave bliver at forberede holdet til VM i 2011 på hjemmebane. Dansk træner skabte succes I en helt anden ende af verden i den lille oliestat Oman har den tidligere Ydun-træner Gorm Andersen mægtig succes som landstræner for de lokale herrer.

Da Andersen for lidt over et år siden tiltrådte, havde Oman ikke vundet en betydende kamp i 20 år, men ved de arabiske mesterskaber for et par måneder siden blev det til tre sejre og en uafgjort, hvilket indbragte et sæt overraskende sølvmedaljer. Resultatet betød også, at 34-årige Gorm Andersen fik forlænget sin kontrakt med yderligere et år – på forbedrede vilkår efter sine banebrydende resultater. På samme breddegrader har Lars Friis-Hansen stået i spidsen for Kuwait, og den nuværende træner for Viborg HK’s kvindehold, Jakob Vestergaard, har i en periode ledet Australien. Dansk landstræner i Østrig To andre med Viborg-tilknytning, Thomas Brønd og Søren Hildebrand, har været trænere for henholdsvis USA og Grønland. Et kapitel for sig selv er den tidligere danske landstræner Ole Eliasen, der i en periode i årtusindets begyndelse havde ansvaret for det østrigske landshold.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her