KIF: Spillernes aktier påvirkede ikke Bredsdorff-fyring

indflydelse. KIF-direktør Jens Boesen afviser, at stærke spilleres aktier i klubben havde nogen indflydelse på trænerfyring.
indflydelse. KIF-direktør Jens Boesen afviser, at stærke spilleres aktier i klubben havde nogen indflydelse på trænerfyring.
Lyt til artiklen

Ledelsen i KIF Kolding København følte sig ikke presset af spillerne til at fyre Peter Bredsdorff-Larsen som cheftræner, fordi flere af dem har aktier i klubben.

Det fastslår KIF-direktør, Jens Boesen, da han bliver spurgt, om det er korrekt, at de tidligere AG København-spillere, Joachim Boldsen, Lars Jørgensen og Kasper Hvidt, har smidt penge i klubben, da de sidste år blev en del af det tværnationale håndboldprojekt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her