Danmarks verdensmestre drømte om at vinde EM-titlen ved slutrunden i Sverige, Norge og Østrig, for så ville alle tre internationale titler, VM, OL og altså EM, være på danske hænder, men et islandsk nederlag på 24-18 til Ungarn i Malmö Arena onsdag aften gjorde håbet til en utopi. Dermed er de danske herrer for første gang siden 2005 færdige ved en slutrunde allerede efter den indledende runde, og det havde de færreste nok ventet, efter verdensmesterskabet blev vundet sidste år i noget nær opvisningsstil.
Derfor vil indsatsen i Sverige i den kommende tid blive analyseret og evalueret, for hvad i alverden gik galt for landstræner Nikolaj Jacobsen og hans mandskab.
Den nemme forklaring ligger i turneringens format, der i 2020 adskiller sig markant fra tidligere slutrunder.
EM er blevet udvidet til 24 deltagere mod 16 i andre år, og det har givet et turneringsformat med 6 grupper a fire hold, hvor kun de to bedst placerede gik videre til mellemrunden.
Før 2020 deltog 16 nationer i EM, der blev inddelt i fire grupper med fire hold i hver, og de tre bedste efter det indledende puljespil avancerede til næste trin i turneringen.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind