Landstræner Jesper Jensen og spillerne var jublende lykkelige for endelig at få en medalje med hjem og ser allerede frem mod næste års EM-slutrunde.

»Vi er fucking gode«

Målvogteren Sandra Toft (tv.) vandt sin første medalje med landsholdet, mens Anne Mette Hansen jubler over sin anden VM-bronzemedalje. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Målvogteren Sandra Toft (tv.) vandt sin første medalje med landsholdet, mens Anne Mette Hansen jubler over sin anden VM-bronzemedalje. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Jubelbrølet gav genlyd i alle kroge af hallen i Granollers og fik næsten pressefolkenes kameraer og mikrofoner til at dirre.

Det kom fra det danske omklædningsrum og var lyden af sejr, bronzemedaljer og ikke mindst en kæmpe forløsning for landsholdet, der efter otte års medaljetørke fik kæmpet sig til metal med en sejr over Spanien i bronzekampen ved VM.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her