Magten tipper i Håndboldeuropa

Spanier. 12 EM-spillere tjener til dagen og vejen i den spanske liga. Herunder også danske Jesper Nøddesbo, der er på kontrakt i Barcelona. Men den spanske liga er langt fra så attraktiv som tidligere.
Spanier. 12 EM-spillere tjener til dagen og vejen i den spanske liga. Herunder også danske Jesper Nøddesbo, der er på kontrakt i Barcelona. Men den spanske liga er langt fra så attraktiv som tidligere.
Lyt til artiklen

Da Danmark for 8 år siden vandt europamesterskabet for første gang, skete det blandt andet ved hjælp af en trio af spillere fra den spanske liga i skikkelse af Kasper Hvidt, Lars Jørgensen og Jesper Nøddesbo. Yderligere 46 af de spillere, der var med til slutrunden i Norge, optrådte til daglig i Liga Asobal, for ved siden af den tyske Bundesliga var Spanien dengang stedet at være for en ambitiøs håndboldspiller. Sådan er billedet ikke længere. Magtbalancen er tippet, og blot 12 af de aktører, som er aktuelle ved EM i Polen, optræder til hverdag i den bedste spanske håndboldrække.

Samtidig har også den danske liga oplevet et styrt fra at være den tredjestørste leverandør af EM-spillere i 2008 (22) til en beskeden 10.-plads i år, hvor 10 spillere er hentet i danske klubber. I stedet er det ud over Tyskland nu Frankrig, Polen og Ungarn, der tiltrækker flest af de spillere, som er interessante i landsholdssammenhæng.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her