De var 24 til at begynde med. Nu er der otte hold tilbage ved VM-slutrunden i håndbold i Spanien – og i aften afgøres det hvilke fire hold, der skal deltage i semifinalerne og medaljekampene. Danmark er stadig med. Og det er de ’klassiske’ favorithold også: Spanien, Frankrig og Kroatien. Men turneringen og resultaterne har maget det således, at enten Frankrig eller Kroatien ikke når frem til semifinalen. De to hold mødes nemlig i en af dagens kvartfinaler – med det tabende mandskab som farvel-hold.
LÆS OGSÅ Frankrig og Danmark på kollisionskurs
Det har været meget småt med overraskelser undervejs i turneringen. Tysklands sejr over Frankrig i den sidste indledende puljekamp må betegnes som den største og måske eneste i sværvægtsklassen – men tabte franskmændene med vilje for at styre uden om Spanien?
Det så ikke sådan ud. Og da Kroatien slog Spanien i deres indbyrdes sidste puljekamp, blev der også talt om et ’spekulationsresultat’, men heller ikke i den kamp så det ud som om, der blev fedtet med indsatsen.