Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Dansk idræt bør drømme om mere end 10 medaljer

Indmach. Danske atleter blandt andre Mikkel Hansen fra håndboldlandsholdet går ind på det olympiske stadion ved åbningsceremonien.
Indmach. Danske atleter blandt andre Mikkel Hansen fra håndboldlandsholdet går ind på det olympiske stadion ved åbningsceremonien.
Lyt til artiklen

At gætte på, hvor mange medaljer dansk idræt kan springe, løbe og fighte sig til ved de olympiske lege, er en særdeles svær disciplin. Så svær, at Team Danmark og Danmarks Idrætsforbund (DIF) de seneste 20 år kun har ramt Beijing-legene i 2008 lige på kornet.

Før legene i Rio de Janerio forsøger de to kerneorganisationer i dansk idræt sig så naturligvis igen. Denne gang med et håb om 10 medaljer af enten guld, sølv eller bronze.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her