Rusland kan juble, men kun for en stund

Efimova. Den russiske svømmer er flere gange dømt for doping, men fik lov til at stille op - og vandt to sølvmedaljer.
Efimova. Den russiske svømmer er flere gange dømt for doping, men fik lov til at stille op - og vandt to sølvmedaljer.
Lyt til artiklen

For blot fire uger siden var de olympiske lege på randen af fuldkomment kaos. Afsløringen af et statsorganiseret dopingprogram i Rusland rystede idrætsverdenen i en grad, så nationale idrætsforbund og antidopingorganisationer over store dele af verden krævede alle russiske atleter udeklukket fra den 31. version af legene.

Sådan gik det ikke. Den Internationale Olympiske Komité (IOC) lod det være op til de enkelte internationale specialforbund selv at afgøre, om de kunne stå inde for russiske atleter ved legene. Det kunne de fleste. 282 russere deltog i legene og kan i dag glæde sig over som det fjerdemest succesrige land at have hevet flere end 50 medaljer ud af OL.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her