Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon

Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Læs nu
Du har ingen artikler på din læseliste
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste

Foto: KHAN TARIQ MIKKEL
OL 2016
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

15 medaljer: Se samtlige danske OL-placeringer

Se hvordan danskerne klarer sig i de 81 discipliner.

OL 2016
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Hvem kan overskue 17 dages konkurrencer?

Nej, vel.

Så Politiken har samlet samtlige danske resultater, der jo kulminerede med den forrygende håndboldfinale og guldet som et dirrende punktum.

15 medaljer, kun en enkelt fjerdeplads, fire femtepladser og så alle de andre, dag for dag.

Nederst kan du se to interaktive grafikker, der viser medaljehøsten i 2016 geografisk og alle danske olympiske medaljetagere siden 1896.

Søndag 21. august

  • GULD: Niklas Landin, Jannick Green, Mads Christiansen, Mads Mensah Larsen, Casper U. Mortensen, Jesper Nøddesbo, Lasse Svan Hansen, Rene Toft Hansen, Henrik Møllgaard, Kasper Søndergaard, Henrik Toft Hansen, Mikkel Hansen, Morten Olsen og Michael Damgaard (12 delt.)
  • 34.-plads (49 delt.): Simon Andreassen i mountainbike
  • 35.-plads (155 delt.): Abdi Ulad i maratonløb

Lørdag 20. august

  • BRONZE: Viktor Axelsen i herresingle, badminton (41 delt.)
  • 6.-plads (14 delt.): Emma Aastrand Jørgensen/Amalie Thomsen/Ida Villumsen/Henriette Engel Hansen
  • 11.-plads (29 delt.) Annika Langvad i mountainbike
  • 13.-plads (60 delt.): Nanna Koerstz Madsen i golf
  • 36.-plads (60 delt.): Nicole Broch Larsen i golf

Fredag 19. august

  • GULD/SØLV: Håndboldlandsholdet (12 delt.)
  • 13.-plads (18 delt.): Simone Tetsche Christensen i BMX

Torsdag 18. august

  • SØLV: Sara Slott Petersen i 400 meter hækkeløb (48 delt.)
  • SØLV: Emma Aastrand Jørgensen i 500 meter enerkajak (27 delt.)
  • SØLV: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl i damedouble, badminton (16 delt.)
  • BRONZE: Jena Mai Hansen/Katja Salskov-Iversen i 49erFX, sejlsport (20 delt.)
  • 4.-plads (20 delt.): Jonas Warrer/Christian Peter Lübeck i 49er, sejlsport
  • 25.-plads (32 delt.): Niklas Laustsen i BMX
  • 28.-plads (55 delt.): Andreas Schilling i triatlon

Onsdag 17. august

Alle danskere i aktion kvalificerede sig til videre deltagelse.

Tirsdag 16. august

  • BRONZE: Anne-Marie Rindom i laser radial i sejlsport (37 delt.)
  • 5.-plads (18 delt.): Amalie Dideriksen i omnium
  • 6.-plads (21 delt.): Rene Holten Poulsen i 1.000 meter enerkajak
  • 14.-plads (48 delt.): Stina Troest i 400 meter hækkeløb

Mandag 15. august

  • BRONZE: Lasse Norman Hansen i omnium (18 delt.)
  • 9.-16.-plads (41 delt.): Jan Ø. Jørgensen i badminton, herresingle
  • 12.-plads (15 delt.): Amalie Thomsen/Ida Villumsen i 500 meter toerkajak
  • 13.-plads (31 delt.): Cathrine Dufour i dressurridning
  • 14.-plads (31 delt.): Anna Kasprzak i dressurridning
  • 22.-plads (28 delt.): Henriette Engel Hansen i 200 meter enerkajak
  • 31.-plads (45 delt.): Ole Hesselbjerg i 3.000 meter forhindringsløb

Søndag 14. august

  • SØLV: Mark O. Madsen i brydning, græsk/romersk, 75 kg-klassen (20 delt.)
  • 12.-plads (20 delt.): Allan Nørregaard/Anette Viborg i nacra 17
  • 17.-plads (23 delt.): Jonas Høgh-Christensen i finnjolle
  • 21.-plads (60 delt.): Søren Kjeldsen i golf
  • 30.-plads (60 delt.): Thorbjørn Olesen i golf
  • 40.-plads (156 delt.): Jessica Draskau-Pettersson i maratonløb
  • 55.-plads (156 delt.): Anna Holm Baumester i maratonløb

Lørdag 13. august

  • GULD: Pernille Blume i 50 meter fri svømning (89 delt.)
  • BRONZE: Mie Ø. Nielsen, Rikke Møller Pedersen, Jeanette Ottesen og Pernille Blume i 4x100 meter medley (16 delt.)
  • 5.-plads (32 delt.): Jesper Hansen i skeetskydning
  • 5.-plads (16 delt.): Danmark i fodbold
  • 9.-12.-plads (16 delt.): Christinna Pedersen/Joachim Fischer i mixed double, badminton
  • 9.-12.-plads (16 delt.): Mathias Boe/Carsten Mogensen i herredouble, badminton
  • 14.-26.-plads (40 delt.): Line Kjærsfeldt i damesingle
  • 18.-plads (58 delt.): Andreas Bube i 800 meter
  • 21.-plads (52 delt.): Anna Emilie Møller i 3.000 meter forhindringsløb
  • 25.-plads (46 delt.): Michael Hansen i laserjolle

Annonce

Artiklen fortsætter efter annoncen

Annonce

Fredag 12. august

  • BRONZE: Lasse Norman Hansen/Frederik R. Madsen/Niklas Larsen/Casper Folsach/Rasmus Quaade (9 delt.)
  • BRONZE: Lærke Berg Rasmussen/Anne Dsane Andersen i toer uden styrmand (15 delt.)
  • 6.-plads (11 delt.): Anna Kasprzak/Agnete Kirk/Cathrine Dufour/Anders Dahl i dressurhold
  • 7.-plads (30 delt.): Lotte Friis i 800 meter fri
  • 9.-plads (32 delt.): Fie Udby Erichsen i singlesculler
  • 11.-plads (89 delt.): Jeanette Ottesen i 50 m fri svømning
  • 12.-plads (25 delt.): Sebastian Fleischer i RS:X i sejlsport
  • 15.-plads (25 delt.): Lærke Buhl-Hansen i RS:X i sejlsport
  • 18.-plads (45 delt.): Anton Ørskov Ipsen i 1.500 meter fri
  • 23.-plads (50 delt.): Torben Grimmel i 50 meter riffel, liggende
  • 26.-plads (60 delt.): Agnete Kirk Thinggaard i individuel dressur
  • 30.-plads (60 delt.): Anders Dahl i individuel dressur
  • 30.-plads (45 delt.): Pal Joensen i 1.500 meter fri

Torsdag 11. august

  • SØLV: Morten Jørgensen/Jacob Barsøe/Kasper Jørgensen/Jacob Søgaard i letvægtsfirer (13 delt.)
  • 7.-plads (20 delt.): Anne Lolk/Juliane Rasmussen i letvægtsdobbeltsculler
  • 8.-plads (29 delt.): Rikke Møller Pedersen i 200 meter brystsvømning
  • 8.-plads (46 delt.): Jeanette Ottesen i 100 meter fri
  • 9.-plads (20 delt.): Rasmus Quist/Mads Rasmussen i letvægtsdobbeltsculler
  • 13.-plads (37 delt.): Stine Nielsen i 50 meter riffelskydning, helmatch

Onsdag 10. august

  • 11.-plads (46 delt.): Pernille Blume i 100 meter fri svømning
  • 19.-plads (35 delt.): Christopher Juul-Jensen i cyklingens enkeltstart

Tirsdag 9. august

  • 6.-plads (29 delt.): Viktor Bromer i 200 meter butterfly
  • 13.-plads (16 delt.): Anders Lie/Daniel Skaaning/Søren Dahl/Magnus Westermann i 4x200 meter fri svømning

Mandag 8. august

  • 5.-plads (34 delt.): Mie Ø. Nielsen i 100 meter rygcrawl
  • 13.-plads (13 delt.): Nina Hollesen/Lisbet Falch Jakobsen i dobbeltsculler
  • 17.-plads (64 delt.): Caroline Wozniacki i tennis
  • 17.-plads (70 delt.): Jonathan Groth i bordtennis

Søndag 7. august

  • 8.-plads (45 delt.): Jeanette Ottesen i 100 meter butterfly
  • 10.-plads (44 delt.): Rikke Møller Pedersen i 100 meter brystsvømning
  • 11.-plads (32 delt.): Lotte Friis i 400 meter fri svømning
  • 17.-plads (70 delt.): Jonathan Groth i herresingle i bordtennis

Artiklen fortsætter efter annoncen

Annonce

Lørdag 6. august

  • SØLV: Jakob Fuglsang i cyklingens landevejsløb (144 delt.)
  • 12.-plads (16 delt.): Pernille Blume/Julie Kepp Jensen/Sarah Bro/Mie Ø. Nielsen i 4x100 m fri svømning
  • 20.-plads (50 delt.): Anton Ørskov Ipsen i 400 meter fri svømning
  • 32.-plads (144 delt.): Christopher Juul Jensen i cyklingens landevejsløb
  • 36.-plads (50 delt.): Mads Glæsner i 400 meter fri svømning
  • 38.-plads (51 delt.): Stine Nielsen i 10 meter riffelskydning
  • 60.-plads (144 delt.): Chris Anker Sørensen i mændenes landevejsløb

Læs mere:

Annonce

For abonnenter

Annonce

Podcasts

Forsiden