Kronprins Frederiks ansøgning om medlemskab af den internationale olympiske komité, IOC, har hidtil ført til en livlig debat om, hvorvidt han kan holde sig fri af de politiske slagsmål og sager om korruption, som altid har fulgt medlemmerne af verdens rigeste og mest magtfulde idrætsorganisation. Men spørgsmålet er snarere, om IOC ønsker et medlem, som får meget svært ved at leve op til bestemmelserne i det olympiske charter, der er hele den olympiske families ’grundlov’. For Danmarks kommende konge skal ved sin eventuelle indtræden i IOC til næste år ikke blot undgå at blive fedtet ind i bestikkelsessager og politiske slagsmål som det, der i øjeblikket foregår mellem de kommende OL-værter i kommunistdiktaturet Kina og frihedskæmpere i kinesernes besatte land Tibet.
Skal forsvare IOC´s interesser
Kronprinsen skal også love, at han som et af organisationens 115 medlemmer »under alle forhold vil forsvare IOC’s og den olympiske bevægelses interesser« – og dem er der mange af i verdens rigeste sportsorganisation.
Alene i den nuværende olympiade til og med legene i Beijing omsætter IOC for 1,7 milliarder dollar i tv-rettigheder og knap 1 milliard dollar i sit topsponsorprogram, som tæller 11 internationale mastodonter, deriblandt Coca-Cola og McDonald’s.
Løftet om altid at forsvare IOC’s interesser er en del af den troskabsed, alle nye medlemmer ifølge det olympiske charter skal aflægge ved deres optagelse i organisationen.
I eden skal Frederik blandt andet også love »at tjene den olympiske bevægelse efter bedste evne, at respektere og sikre respekten for alle bestemmelser i det olympiske charter og for IOC’s afgørelser, som ikke vil blive gjort til genstand for appel fra min side«.
Tronfølger og viceregent Det olympiske charter fastslår endvidere, at medlemmer af IOC »må ikke fra regeringer, organisationer eller andre juridiske personer eller naturlige personer påtage sig noget mandat, som kan være i konflikt med deres handlings- og stemmefrihed«. Da kronprinsen ikke blot er dansk tronfølger, men også viceregent, kan han imidlertid komme i alvorlig klemme imellem paragrafferne i den danske grundlov og det olympiske charter, mener flere af Folketingets idrætspolitiske ordførere. »Bestemmelserne i det olympiske charter sætter kronprinsens kandidatur yderligere på spidsen. Han kan ikke love IOC, at han vil være loyal i alle forhold. Men det illustrerer bare endnu en gang, hvor tåbelig en idé det er, at kronprinsen søger medlemskab af IOC. Han risikerer at få fingrene ned i noget snavs, som hverken Danmark eller kongehuset kan være tjent med. At få kronprinsen til at passe ind i IOC svarer til at ville løse cirklens kvadratur«, siger de radikales ordfører, Simon Emil Ammitzbøll, med henvisning til, at det er umuligt.






























