Maratonsejr belønnet med semifinale mod Djokovic

BEHANDLING. Både David Ferrer (billedet) og Janko Tipsarevic måtte modtage behandling under deres US Open-kvartfinale.
BEHANDLING. Både David Ferrer (billedet) og Janko Tipsarevic måtte modtage behandling under deres US Open-kvartfinale.
Lyt til artiklen

Der er store penge på spil i US Open-turneringen i tennis, men spanieren David Ferrer har også gjort sig fortjent til en pæn præmiecheck efter sin præstation natten til fredag, hvor han spillede sig videre til semifinalen.

Spanieren nedkæmpede serberen Janko Tipsarevic i en femsætsmatch, der varede fire en halv time, og som selv i sidste sæt svingede frem og tilbage.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her