Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Japan tænder igen for A-kraften

Energi. Kun en god måned efter, at den sidste japanske atomreaktor blev slukket, har Oi-værker igen fået gang i energiproduktionen.
Energi. Kun en god måned efter, at den sidste japanske atomreaktor blev slukket, har Oi-værker igen fået gang i energiproduktionen.

Den japanske premierminister, Yoshihiko Noda, har givet tilladelse til at starte to reaktorer på atomkraftværket Oi, som leverer strøm til de store industriområder i det vestlige Japan.

Det er de første slukkede reaktorer, som tages i brug igen, siden den store ulykke på Fukushima-værket i marts 2011 fik japanerne til at sætte en midlertidig stopper for brugen af atomkraftværk.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her