Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Sammenstød og politivold: Rumænere fortsætter protester mod korruption

100.000 mennesker var i weekenden samlet foran parlamentet  i Bukarest for at demonstrere mod  regeringen og landets omfattende  korruption. Mere end 450 blev såret i kampe med politiet. Vadim Ghirda/AP
100.000 mennesker var i weekenden samlet foran parlamentet i Bukarest for at demonstrere mod regeringen og landets omfattende korruption. Mere end 450 blev såret i kampe med politiet. Vadim Ghirda/AP

De protester mod den rumænske regering, der i weekenden førte til voldsomme sammenstød mellem politi og demonstranter, ser ud til at fortsætte. I weekenden var omkring 100.000 mennesker samlet foran parlamentet i Bukarest, ligesom der var demonstrationer i flere andre byer landet over.

Tusindvis af rumænere, der bor og arbejder i udlandet, var taget hjem til hovedstaden for at deltage i weekendens arrangementer på Victoriei-pladsen mod den socialdemokratiske regering. Demonstranterne kræver, at regeringen træder tilbage, og at lovene om korruption ændres.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Uanset hvor velfungerende en grønlandsk familie man er en del af, så lurer frygten for, at andre danskere skal se skævt til en og dømme en ude, bare fordi man er grønlænder, fortæller Sorlannguaq Maria Ravn.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her