De Grønnes leder i EU-Parlamentet, Philippe Lamberts, forklarer partiets nej til Ursula von der Leyen. Hun var en »katastrofe« på et møde for en uge siden.

»Hun anede ikke en hujende fis om EU-politik«

Puha. De Grønne stemte imod Ursula von der Leyen tirsdag i EU-Parlamentet og bidrog dermed til, at tyskeren kun med snævert flertal blev godkendt som ny formand for kommissionen.  Foto: Vincent Kessler/Ritzau Scanpix
Puha. De Grønne stemte imod Ursula von der Leyen tirsdag i EU-Parlamentet og bidrog dermed til, at tyskeren kun med snævert flertal blev godkendt som ny formand for kommissionen. Foto: Vincent Kessler/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det er til dels De Grønnes skyld, at Ursula von der Leyen tirsdag i Strasbourg kun blev godkendt af EU-Parlamentet med et neglebidende snævert flertal på 9 mandater. EU’s grønne parti afviste klart at stemme for den tyske kandidat. Umiddelbart er afvisningen et paradoks.

I denne uge har Ursula von der Leyen nemlig fremlagt et klimaprogram, som for kort tid siden ville være utænkeligt at se fra en tysk kristendemokrat. Klimakampen står øverst i hendes arbejdsprogram. Tirsdag holdt von der Leyen tilmed en glødende grøn tale, som De Grønne roste. Hertil kommer, at De Grønne efter EU-valget er havnet i en parlamentarisk gunstig situation, hvor partiets 74 mandater kan sikre stor indflydelse. De to store grupper, socialdemokraterne S&D og kristendemokraterne EPP, har mistet deres traditionelle flertal og skal dermed bygge koalitioner med de liberale og helst også De Grønne, hvis det skal være solidt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her