Novavax-vaccinen er ikke godkendt af EU-Kommissionen endnu. Den forventes leveret fra november til januar.

Danmark køber 280.000 doser af ny coronavaccine

Danmark køber 280.000 vaccinedoser mod corona fra Novavax. Den er endnu ikke godkendt af EU-Kommissionen. Foto: Dado Ruvic/Ritzau Scanpix
Danmark køber 280.000 vaccinedoser mod corona fra Novavax. Den er endnu ikke godkendt af EU-Kommissionen. Foto: Dado Ruvic/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Danmark køber 280.000 vaccinedoser mod corona fra Novavax til en samlet pris på cirka 37 millioner kroner.

Det oplyser Sundhedsministeriet i en pressemeddelelse.

Det sker, efter at EU-Kommissionen på vegne af medlemslandene har indgået en aftale med firmaet Novavax om indkøb af op til 20 millioner doser af en ny type covid-19-vaccine.

Danmarks andel af aftalen er ifølge Sundhedsministeriet cirka 1,3 procent, hvilket svarer til 280.000 vaccinedoser til en samlet pris på cirka 37 millioner kroner.

Endnu ikke godkendt af EU-Kommissionen

Vaccinen fra Novavax er endnu ikke godkendt af EU-Kommissionen efter indstilling fra Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA).

Vaccinen bygger dog på velkendte teknologier, og sundhedsminister Magnus Heunicke (S) er tilfreds med aftalen.

»Selv om det nu går rigtig godt med vaccineudrulningen i Danmark, er det vigtigt, at vi fortsat følger udviklingen af nye vacciner tæt«.

»Corona er stadig i vores samfund, og der kan på sigt blive behov for at inddrage andre vaccineteknologier end dem, Pfizer og Moderna er baseret på«, siger han i pressemeddelelsen.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her