Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Om et par dage vil Taleban igen være ved magten i Afghanistan. Politiken har talt med en kvinde i byen.

Øjenvidne i Kabul: Hendes søndag startede i vestligt tøj, men sluttede i hijab og lange gevandter

 Mens mange afghanere vil ud af Kabul, har byen også modtaget tusindvis af internt fordrevne. De lever kummerligt og ofte på gaden - uden mulighed for at søge ly, hvis der udbryder kamp om Kabul.
    Foto: -/Ritzau Scanpix
Mens mange afghanere vil ud af Kabul, har byen også modtaget tusindvis af internt fordrevne. De lever kummerligt og ofte på gaden - uden mulighed for at søge ly, hvis der udbryder kamp om Kabul. Foto: -/Ritzau Scanpix

I løbet af søndagen blev Kabul forandret. Den hektiske storby med over fire millioner indbyggere forvandlede sig fra hektisk frygt til en såret kæmpe, der nu venter på at få sin fremtid afgjort.

Det er ikke et spørgsmål, om Taleban rykker ind. Det er et spørgsmål om, hvornår og ikke mindst hvordan.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her