3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Modtagerne af Nobels Fredspris bliver ved med at tjene journalistikken. Selv når de bliver truet med fængsel. Selv når de bliver truet på livet. For de mener, at det er journalistikkens vigtigste våben at bryde tavsheden.

De lever med en konstant usikkerhed for egen sikkerhed. Men de føler en pligt til at blive ved

Dmitrij Muratov og Maria Ressa, der er modtagere af Nobels Fredspris.  De har mistet flere kollegaer i kampen for pressefrihed.  Men det får dem ikke til at stoppe. Foto: Ntb/Ritzau Scanpix
Dmitrij Muratov og Maria Ressa, der er modtagere af Nobels Fredspris. De har mistet flere kollegaer i kampen for pressefrihed. Men det får dem ikke til at stoppe. Foto: Ntb/Ritzau Scanpix

De har kollegaer, der er blevet dræbt for at have udført deres arbejde. Selv er de begge blevet truet på livet. Alligevel bliver de ved med at bedrive journalistik.

Det meste af tiden er den filippinske journalist Maria Ressa og den russiske journalist Dmitrij Muratov vant til, at det er dem, der stiller spørgsmålene. Men ved dagens pressemøde var det pludselig dem selv, der indtog spotlyset for at svare på spørgsmål. De to får nemlig fredag overrakt årets fredspris på baggrund af kampen for ytringsfrihed i Rusland og Filippinerne.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her