Dyrene skal passes, og de ukrainske medarbejdere kommer stadig på arbejde på gården 80 km syd for Kijev.

Dansk landmand i Ukraine: »Hvis jeg havde haft en murstensfabrik, var jeg for længst rejst hjem«

Lyt til artiklen

På Jeppe Bendix Jørgensens gård med grise, køer og afgrøder er der 50-60 kilometer til de nærmeste eksplosioner, og han regner ikke med, at krigen kommer til hans afsides liggende landsted i byen Kaharlyk.

Men den russiske invasion har alligevel fået den 41-årige danske landmand til at overveje sin fremtid i Ukraine, hvor han i 16 år har boet og drevet sit landbrug for virksomheden Danam Farms. Stemmen er rolig og afbalanceret, men det er tunge beslutninger, der ligger forude.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her