Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Dusinvis af personer leder efter overlevende, efter at en turistbåd søndag kæntrede i den indiske stat Kerala.

22 personer er døde efter kæntring af turistbåd i Indien

Foto: -/Ritzau Scanpix
Foto: -/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Mindst 22 mennesker mistede livet, da en turistbåd i to etager søndag kæntrede i den sydindiske stat Kerala.

Det oplyser embedsfolk mandag.

Hændelsen skete sent søndag i kystbyen Tanur, der ligger i Malappuram-distriktet.

Mandag morgen er redningsindsatsen stadig i gang.

Dusinvis har natten over ledt efter overlevende i og omkring fartøjet, der er delvist sunket. Nogle har brugt reb til at stabilisere båden, mens andre var i vandet og kiggede ind af bådens vinduer.

»Vi har bjærget 22 lig, herunder 15 kvinder og 7 mænd. Der er omkring seks personer på hospitalet. Redningsaktionen er i gang«, siger en betjent fra politiet i Tanur.

Betjenten tilføjer, at der var omkring 30 personer på båden.

Det lokale medie Onmanorama skriver, at 11 personer fra én familie, herunder tre børn, er døde i ulykken.

ritzau

PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her