Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Disse trænere er favoritter til at overtage efter Morten Olsen

Favoritfeltet. Med stor sandsyblighed vil en af disse otte markante profiler overtage jobbet som dansk landstræner. Altså i fodbold. For herrer. Tegning: Philip Ytournel
Favoritfeltet. Med stor sandsyblighed vil en af disse otte markante profiler overtage jobbet som dansk landstræner. Altså i fodbold. For herrer. Tegning: Philip Ytournel
Lyt til artiklen

Peter Rudbæk. Fordel: Er DBU-ansat i forvejen og derfor billig i drift og nem at omplacere. Ulempe: Har ikke haft succes med et hold siden 1997.

Amalie Szigethy. Fordel: Pressen har vænnet sig til en sorttalende landstræner, og Amalie er muligvis den eneste, der kan matche Olsen på dette punkt. Ulempe: Vil nok være lidt for tilbøjelig til at tage i byen med Bendtner og bruge træningspassene til at tage selfies med de stamspillere, der har flest tatoveringer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her