Disse trænere er favoritter til at overtage efter Morten Olsen

Favoritfeltet. Med stor sandsyblighed vil en af disse otte markante profiler overtage jobbet som dansk landstræner. Altså i fodbold. For herrer. Tegning: Philip Ytournel
Favoritfeltet. Med stor sandsyblighed vil en af disse otte markante profiler overtage jobbet som dansk landstræner. Altså i fodbold. For herrer. Tegning: Philip Ytournel
Lyt til artiklen

Peter Rudbæk. Fordel: Er DBU-ansat i forvejen og derfor billig i drift og nem at omplacere. Ulempe: Har ikke haft succes med et hold siden 1997.

Amalie Szigethy. Fordel: Pressen har vænnet sig til en sorttalende landstræner, og Amalie er muligvis den eneste, der kan matche Olsen på dette punkt. Ulempe: Vil nok være lidt for tilbøjelig til at tage i byen med Bendtner og bruge træningspassene til at tage selfies med de stamspillere, der har flest tatoveringer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her