Günter Grass døde 13. april, men mindet og bøgerne lever videre. Især hvis ideen om en tysk pendant til Elvis’ Graceland bliver realiseret. I Günter Grassland er attraktionerne både morsomme og informative. Du kan eksempelvis lære at skrælle løg, mens lektorer i tysk historie fortæller om genforeningen. I forlystelsen Bliktrommen skal man forsøge at opløse en nazimarch med trommespil, og i Mørkekammeret bliver der terpet grammatik på folkeskoleniveau i et sparsomt oplyst lokale, hvor hver enkelt deltager skal forsøge at skabe et acceptabelt Lebensraum. Ingen forlystelser har højde- eller alderskrav, men du kan desværre ikke komme i Günter Grassland uden overskæg og pibe. Zeichnung: Philip Ytournel
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.