I hele fire indslag påviser NDR, at der hverken er hoved eller hale på ideen om at holde vildsvin ude med et grænsehegn.
Til grin:Tysk tv endevender det nye hegn, der skal holde vildsvin ude af Danmark
Ved den dansk-tyske grænsevej langs Margrethe Kog er hegnet allerede færdigt. Det rager 1,5 meter op og er gravet 0,5 meter ned.
Foto: Jens Kirkeby/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklenLæst op
04:25
Henter...
Da Bente Lück første gang hørte om det planlagte vildsvinehegn langs hele den dansk-tyske grænse, troede hun, det var en aprilsnar. Men ak. Nu er det såmænd snart færdigt.
Bente Lück har et lille firma, der kører udflugter med hestevogn for turister og pensionister, og i år kan hun ikke blive træt af at fortælle dem om ’die dummen Dänen’.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.