Et spørgsmål til Søren Ryges brevkasse i LørdagsLiv finder undtagelsesvis vej til Bagsiden, fordi han synes, at den mystiske historie passer bedre her.

Besynderlig due lægger æg i granit-fuglebad

Har duen forvekslet vandbadet med en rede? Findes der en plausibel forklaring? Vi ved det ikke, men det er der måske en læser, der gør. Foto: Inga Wolf
Har duen forvekslet vandbadet med en rede? Findes der en plausibel forklaring? Vi ved det ikke, men det er der måske en læser, der gør. Foto: Inga Wolf
Lyt til artiklen

En dag, hvor vi sad i vores sommerhus og spiste, kom en ringdue og satte sig på vores fuglebad.​​​​

Det sker så tit. Jeg havde glemt at fylde vand i om morgenen, og den gik rundt på kanten og kiggede ned i badet. Jeg fik helt dårlig samvittighed over at have glemt at fylde op. Senere vendte den rundt og kiggede ud over Isefjord i nogen tid, og så lettede den til sidst. Der lå to hvide klatter i badet, og vi gik ud for at se, hvad det var. To dueæg. Den har måske manglet en rede, hvor den kunne lægge sine æg. Måske du har en anden forklaring? Vi lod dem ligge, og nogle timer efter var de væk. Vi så ikke, de blev fjernet, men tænker, at det måske har været en krage, som har taget dem. Den fouragerer dagligt rundt på græsplænen og drikker samtidig noget vand.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her