Krigsmuseet har sikret sig den kårde, som Tordenskjold havde i hånden, da han blev dræbt i en duel. Sandsynligvis, i hvert fald.

Tordenskjold blev dræbt i en duel i 1720. Nu er der nyt i sagen

Foto: Krigsmuseet
Foto: Krigsmuseet
Lyt til artiklen

Øv! Jeg havde sådan glædet mig til at stå og vifte med den kårde, som Peter Wessel Tordenskjold – måske og endda med en vis sandsynlighed – havde i hånden, da den unge søhelt for 303 år siden tabte en duel og forblødte i armene på sin kammertjener på en mark nær Hannover.

Men det kunne desværre ikke lade sig gøre, meddelte Krigsmuseet, for klenodiet var netop blevet anbragt i en montre af nænsomme konservatorhænder, og der skal det blive hængende som led i en ny miniudstilling af Tordenskjolds private ejendele. Så i stedet må du nøjes med museets billeder og min snak med seniorforsker Karsten Skjold Petersen, som til gengæld er helt oppe at ringe over det nye indslag i samlingen:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her