HVÆSERNE MENER

Lyt til artiklen

HVÆSERNE MENER
FY FY SKAMME!


Søren Espersen, Dansk Folkedragtsparti:

Så har det sædvanlige jammerkor af venstresnoede meningsmonopolister fået simultane smerter i en vis legemsdel, fordi et fremtrædende medlem af Folketinget formastede sig til at kritisere DR’s stærkt propagandistiske tv-serier, der gennem generationer har givet seerne et stærkt forvredet billede af Danmark som et land befolket af retskafne Palle From-socialister og ondskabsfulde borgerlige.

Det var sandelig heller ikke pænt gjort af det pågældende folketingsmedlem at påpege, hvordan Danmarks Radio allerede i tv-serien ’Matador’ lod grisehandlerens kone – en kvinde med tørklæde, der skjulte kommunister i sit hjem! – fremstå som en humanistisk og godhjertet kvinde. Og den emsige politiker kunne da heller ikke være bekendt at efterlyse et mere realistisk plot i ’Livvagterne’, hvor det kun er sympatiske muslimer og moderate ministre, der trues på livet, mens Pia Kjærsgaard endnu ikke har været udsat for så meget som et anonymt telefonopkald!

Næh, så lad hellere DR’s højt besungne dramaafdeling under ledelse af chefmanipulator Inga Golfbold fortsætte deres elegant komponerede skønmalerier af det socialistiske lykkeland, hvor de lede højreorienterede sættes på plads af sande humanister, for seerne skulle jo nødig vågne af deres slummer og opdage, hvordan Palle Froms efterkommere har overladt nationen til muslimske bekvemmelighedsflygtninge, der takker for venligheden ved at åbne ildelugtende shawarmabarer på hvert andet gadehjørne og befolke den kollektive trafik med tildækkede kvinder, der kræver at komme med bussen, fordi de jo ’har månedskort’.

Længe leve den politisk korrekte danske tv-serie!

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her