HVÆSERNE MENER
Drenge zkal ztage zig zammen!
Camilla Boesen, 3. z, Blålys Gymnasium:
Hallooo!!!. Zå zkal det lige pludzli gørez til et problem, at piger er dygtigere i gymnaziet end drenge! Come on! Zom om det er vorez zkyld, at fyrene bare tåger ZÅ meget i ztedet for at tage noter. Det er zimpelthen urimeligt!
»Jamen det er et problem, at 89 prozent af dem, der kommer ind på dyrlægeuddannelzen er piger!«.
Honezt: Hvad er problemet? Måzke er vi piger bare bedre til dyr. For ekzempel er der mange af mine veninder, der ved enormt meget om hezte og har læzt Penny Bladet lige ziden de var ti år – og taget noter undervejz! – menz drengene bare har zpillet computer og interezzeret zig for bare bryzter eller whatever!
Det hjælper lizzom bare ikke, vel?, hviz man vil frem i tilværelzen og for ekzempel gøre zig gældende i ’Paradize Hotel’! Okay, det var zå både Frederik og Line Zofie, der vandt, men come on, det var da helt klart Line Zofie, der var dygtigzt!
UNDER HAMMEREN
»Næste objekt under hammeren er tidligere direktør i auktionshuset Ellekilde, hr. NN.
Hr. NN har under afhøringerne her i byretten afleveret et skønmaleri, som efter at have været underkastet en nærmere analyse, har vist sig at være falsk.
Hvad skal vi give sådan en tidligere direktør?
Der er sagt otte måneders ubetinget fængsel.
Er der andre bud?
Så siger vi otte måneders ubetinget fængsel første, anden, tredje.
Den tidligere direktør NN går til Vestre Fængsel!«.
LYNINTERVIEW
Bernard Madoff, er du tilfreds med dommen?
»Ja, jeg havde frygtet 225 års fængsel. Nu er der måske mulighed for, at jeg kan komme ud efter 100 år, hvis jeg opfører mig ordentligt«.
ATS er Politikens daglige satirespalte.






























