ERKLÆRING FRA ATS

Lyt til artiklen

ERKLÆRING FRA ATS
ATS har ved flere lejligheder – senest 29. august 2004 – bragt et billede af den nu afdøde fru Elvira Mortensen, Flauenskjold (fred være med hende).

ATS har aldrig haft til hensigt at fornærme nogen med genoptrykningen af billedet, der blot har været bragt som led i vores daglige vittighedsdækning. Imidlertid anerkender og beklager ATS, at genoptrykningen har krænket efterkommere af fru Elvira Mortensen og andre etniske nordjyder.

Vi undskylder over for alle, der er blevet krænket af vores beslutning.

Karl Halvtag: »Urimeligt«.BODEGAGÆSTER SKUFFEDE OVER REGERINGSUDSPIL

Talsmand for Bodega Den Gule Negl, Karl Halvtag, kommenterer aktuel politik:

Så er det igen os på Neglen, der skal redde samfundsøkonomien, mens alle de rige oppe i whiskybæltet kan score deres fede skattelettelser. Som om bajerne og smøgerne ikke var dyre nok i forvejen. Man har jo dårligt råd til mad, når de vigtigste fornødenheder er betalt.

Det ville kun være rimeligt, hvis alle de passive rygere, som nasser på vores andres cigaretrøg, kom til at betale et bidrag i form af en ikkerygerskat. Men dét tør de høje herrer inde på Christiansborg ikke at vedtage, for dét er der ingen stemmer i.

Men de glemmer, at det er os stamgæster, der har gjort Danmark til dét, det er i dag. Uden os ville Carlsberg og Skandinavisk Tobakskompagni ikke have eksisteret, og så havde der nok ikke været noget, der hed velfærdssamfundet, som sørger for, at alle danskere kan blive syge og gå i skole og på værtshus.

Næh, hvis der var noget ved ham Lars Løkke, så kom han her ned på Neglen og gav en omgang til hele banden, men det har han vel ikke tid til, for han skal nok hjem og passe sit syge barn.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her