2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

For 40 år siden lykkedes man med de første lydoptagelser fra en fremmed planet.

Guide til stjernehimlen: Næste måned byder på stjerneskud i måneskin og udsigt til solsystemets mindste planet

Lyt til artiklen

17. oktober. Optager film i rummet

Den 5. oktober ankom kosmonauten Anton Shkaplerov og to rumturister til Den Internationale Rumstation (ISS). I dag er der vagtbytte, da de to turister, skuespilleren Yulia Peresild og filminstruktøren Klim Shipenko, vender tilbage til Kasakhstan. Deres besøg på ISS skal munde ud i filmen The Challenge, som blot bliver den anden film optaget i rummet. Med sig på rejsen har de kosmonauten Oleg Novitsky, som blev opsendt i april tidligere i år.

21. oktober. Orioniderne kommer

Meteorsværmen Orioniderne strækker sig fra 3. oktober til 12. november med flest stjerneskud den 21. oktober – op til 20 i timen. Udsigten ser desværre lys ud, da vi har fuldmåne dagen forinden, som vil påvirke mørket i dag, hvor antallet af stjerneskud topper.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her