Drivhuseffekten er ved at gøre verdenshavene mere sure. Den voksende mængde CO2 i atmosfæren ændrer den kemiske sammensætning i havvandet mindst 100 gange hastigere end på noget tidspunkt gennem de seneste 100.000 år. Negative konsekvenser Forsuringen vil få negative konsekvenser for koraller, hummere og krabber samt bløddyr som muslinger og østers, der har brug for kalk til at opbygge deres skal. Det fortæller en ny rapport fra den mellemstatslige OSPAR-Kommission, der med sekretariat i London arbejder med at beskytte havmiljøet i Nordøstatlanten. PH-værdi falder Havvandets pH-værdi er dalet fra 8,2 til 8,1 i løbet af de seneste 200 år. Computermodeller forudsiger, at den vil falde yderligere til 7,8 i 2100 og måske helt ned til 7,5, hvis udviklingen fortsætter, uden at der gribes ind. Det vil i givet fald være lavere end nogensinde i de sidste 10-20 millioner år, fremgår det af OSPAR-rapporten.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce