I et gammelt tempel i Luxor har egyptologer fundet en statue af dronning Ti, Tut Ank Ahmons bedstemoder. Statuen er 3400 år gammel og er usædvanligt velbevaret, skriver Reuters. Udover at den mangler begge ben. Den lå begravet i cirka en halv meters dybde under sten og sand. En stærk kvinde Dronning Ti blev gift med Amenhotep III i en alder af kun 10 eller 11 år. Han regerede Egypten omkring år 1400 før vor tidsregning. »Det var en tid hvor egyptisk kunst blomstrede op... Bag en god mand står en god kvinde. Og hun var en meget stærk kvinde«, siger Sabry Abdel Aziz fra Egyptens antikvitetsråd til Reuters. Mor til soldyrkeren Dronningen var desuden mor til Akhenaten, der med sin soldyrkelse startede verdens første kendte monoteistiske religion. Hun skulle efter sigende også havde hjulpet Tut Ank Ahmon med at blive klar, da han skulle overtage pladsen som konge i en alder af omkring ni år. Flere navneringe på statuen skulle bevise, at der er tale om dronning Ti. Andre navneringe viser, at statuen muligvis blev genbrugt omkring 300 år efter dronning Tis død.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce