En lokal fisker rapporterede torsdag, at han så to store flokke grindehvaler svømme mod en øde strand i nærheden af østaten Tasmanien. I 1998 døde 60 hvaler sammen på nøjagtig den samme strand, og redningsarbejdere tog straks affære, da de modtog fiskerens melding. Alligevel var de fleste af de 67 hvaler allerede omkommet da redningholdet nåede frem, siger redningsarbejder Liz Wren til nyhedsbureauet AP. Et bizart fænomen Omkring 80 vildteksperter og frivillige forsøger nu at drive de 10 overlevende hvaler tilbage i havet, sagde Liz Wren torsdag. Langfinnede grindehvaler hører til blandt de mellemstore hvaler, som bliver omkring seks meter lange. De er kendt for at strande i store grupper, men forskere kender endnu ikke grunden det bizare fænomen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
-
Her er retterne ikke tilpasset vestlige smagsløg. Som i slet ikke
-
Henrik Palle: Hun er helt perfekt i hovedrollen
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Debatindlæg af Djaffar Shalchi
Klumme af Noa Redington




























