Der findes ikke præcise data for, hvornår der er nymåne i Europa. Derfor beder britiske forskere nu befolkningen om hjælp til et nationalt projekt, der skal fastlægge, hvornår nymånen faktisk bliver synlig på nattehimlen på nordligere breddegrader, så de kan justere deres videnskabelige modeller. De håber, at den netop begyndte Ramadan inspirerer mange muslimer til at hjælpe med projektet ved at gå ud efter solnedgang og studere nattehimlen. I følge Koranen begynder Ramadanen nemlig, så snart man kan se nymånen på himlen et vist antal dage efter sidste Ramadan. Set med det blotte øjne Projektet løber af stablen på onsdag fra det engelske Institute of Physics (IoP) og HM Nautical Almanac Office (HMNAO) i England under projektleder Dr. Steve Bell. Han siger, målet er at finde ud af, hvornår det menneskelige syn kan begynde at se nymånen: »Vi ved præcis, hvor månen er på himlen - spørgsmålet er, hvornår vi kan se den med det blotte øje eller med en kikkert?«, siger han til BBC. Islamiske datoer følger månen Dr Khalil Roberts fra Islamic Astronomical Society, siger at nogle britiske muslimer er stoppet med at følge hints fra Mellemøsten om, hvornår nymånen kan ses på himlen: »Islamisk lære opfordrer brugen af teknologi til at hjælpe med at fastlægge islamiske datoer, og derfor føler britiske muslimer, det er vigtigt at forene de to tidspunkter og ikke føle sig presset til at følge upræcise beslutninger, som er truffet andre steder i verden«, siger han til BBC.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Er det en joke?
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























