Den amerikanske rumfartsorganisation NASA har kastet sin kærlighed på den danske radarproducent Weibel Scientific. Efter at have ledt i hele verden efter super-radarer er NASA omsider kommet frem til, at den type radarer, de søger, kun produceres et sted i verden. Og det sted er overraskende nok i Allerød, Danmark, hvor firmaet Weibel Scientific holder til. »Vi skal levere to radarer, som skal stå på Jorden og måle, om der er noget, som falder af rumfærgen under opsendningen«, siger Finn Kobberø fra Weibel Scientific ifølge netmagasinet Rummet.dk. Columbia-ulykke skræmmer Siden den amerikanske rumfærge Columbia forulykkede i 2003, har amerikanerne ledt med lys og lygte efter radarer, som kan holde øje med, at intet falder af rumfærgen Discovery, når den i næste måned sendes af sted mod den internationale rumstation. Ved Columbia-ulykken i 2003, der kostede syv astronauter livet, var det sandsynligvis et lille stykke afrevet isoleringsskum, der var årsagen. Og det, vil amerikanerne ikke risikere, sker igen. Ifølge Weibels direktør, Peder Pedersen, er amerikanerne kommet frem til, at Weibel er det eneste firma i verden, som har radarer, der er avancerede nok til opgaven. Skal også overvåge indflyvning Weibels radarer skal også holde øje med Discovery, når rumfærgen igen kommer ind Jordens atmosfære. Hvis rumfærgen taber kostbare dele på vej ned, kan det nemlig blive meget dyrt at finde delene igen. Men med de to danske radarer vil det ikke være et problem. Det relativt ukendte Weibel Scientific, der kun har 35 ansatte, blev kendt for et par år siden, da firmaet opkøbte Hesselø i Kattegat og umiddelbart efter byggede en landingsbane og et havneanlæg på øen, selv om den er fredet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
1
2
3
4
5
6
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.