Den store hvide haj skal beskyttes

Lyt til artiklen

Selv om den har ry som menneskeæder og er i stand til at vække rædsel hos de fleste, er havenes store hvide haj selv i livsfare. Derfor skal den nu beskyttes, så der bliver kontrol med den voksende handel med hajens frygtindgydende tandsæt, dens finner, kød og andre kropsdele, der bruges i naturmedicin. Et flertal af lande i CITES-konventionen om truede dyr og planter har på et møde i Bangkok tilsluttet sig et forslag fra Australien og Madagaskar om at flytte hajen op på 'liste II'. Det indebærer, at der kommer skrappe internationale begrænsninger på salg af produkter fra den hvide haj, så der kræves tilladelser, og handlen bliver bæredygtig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her