Tredje gang er lykkens gang. De to første forsøg på at sende verdens bedste vejrsatellit op i rummet er mislykket, men nu skulle MetOp være klar til affyring onsdag aften fra en base i Kasakhstan, oplyser Dansk Meteorologisk Institut (DMI). »Fejlene fra mandag og tirsdag er fundet og rettet, så nu er der ikke længere nogen røde lamper, som lyser. Derfor er der gode chancer for, at satellitten kommer op i aften«, siger Flemming Jensen, chefkonsulent på DMI, til Ritzau. Det er problemer med løfteraketten, som har udskudt opsendelsen af fire ton tunge MetOp. Formentlig kiksede tirsdagens forsøg, fordi nogle af rakettens vitale dele var frosset - i de knap 40 graders varme på rumbasen i Centralasien - under påfyldning af brændstof.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce