Tv-program om klima anklages for at være fusk

Vestens fokus på drivhuseffekt holder Afrika fast i fattigdommen, lyder påstanden i dokumentaren, som vises på DR 2 i aften.
Vestens fokus på drivhuseffekt holder Afrika fast i fattigdommen, lyder påstanden i dokumentaren, som vises på DR 2 i aften.
Lyt til artiklen

Det er fup. Svindel. En uhellig alliance af forskere, miljøorganisationer og journalister. Og det var Margaret Thatcher, der begyndte det hele. Vi taler om drivhuseffekten. I aften viser DR 2 det britiske dokumentarprogram ’Den store løgn om global opvarmning’. Programmet angriber teorien om, at menneskers udledning af drivhusgasser skaber global opvarmning. Det passer simpelthen ikke med fakta, forklarer programmet. Når vi alle sammen tilsyneladende alligevel tror på det, er det, fordi vi er ofre for forskere, der scorer forskningspenge på at gøre os bange for udviklingen. Og fordi miljøorganisationer kan bruge klimafrygten til at promovere deres sag. Alting kolporteres gladelig videre af sensationshungrende journalister.

'Tæt på propaganda'
Taberne er, fortæller programmet, dig og mig, men især de fattige. I Afrika hungrer de efter at udvikle sig ud af fattigdommen, men Vestens fokus på drivhuseffekt presser dem til ikke at udbygge deres energisektor så hurtigt, som de kunne. Miljøforkæmperne holder Afrika fast i fattigdommen, lyder påstanden.

Programmet er vellavet og overbevisende. Problemet er bare, at det har en endog meget fri omgang med sandheden. Det siger i hvert fald flere af programmets medvirkende, der efter at have set det færdige resultat angriber produceren Martin Durkin for at have fordrejet deres udsagn og fortie fakta, som ville have modbevist programmets påstande.

»Det er så tæt på ren propaganda, som noget vi har set siden Anden Verdenskrig«, siger Carl Wunsch, professor i oceanografi ved Massachusetts Institute of Technology i Boston, til den britiske avis The Observer.

Programmets producer, Martin Durkin, afviser at have fordrejet pointerne. Han har indrømmet, at programmet har faktuelle fejl. De vil blive rettet, har han sagt i britiske medier. Men hvad angår programmets konklusioner, der bygger på de fejl, står han fast. De bliver ikke ændret.

Martin Durkin blev i 1998 kritiseret kraftigt af det britiske Independent Television Commission, der behandler klager over tv-programmer. Kommissionen mente, at Durkin lavede ensidig og fordrejende journalistik om miljøspørgsmål. Siden har han lavet flere udskældte programmer. Blandt andet programmer, der hævder, at brystimplantater er gavnlige for helbredet.

Parterne nærmer sig
Den danske forsker Eigil Friis-Christensen optræder også i ’Den store løgn om global opvarmning’. Han er en af hovedmændene bag den forskning, der knytter solens aktivitet til udviklingen i klimaet. Teorien præsenteres i programmet som den bedste forklaring på den globale opvarmning. Den udlægning er Eigil Friis-Christensen ikke enig i:

»Vi har hele tiden sagt, at klimaet er en effekt af mange forskellige ting. Vi mener, at solen kan have spillet en betydende rolle gennem store dele af det 20. århundrede. Men dens indflydelse vil falde fremover, og solens påvirkning kan ikke forklare den meget kraftige stigning i temperatur, der er sket siden 1985. Det undlader de at fortælle i programmet«, siger Eigil Friis-Christensen, der i dag er direktør for Danmarks Rumcenter.

Han mener stadig, at der er brug for forskning, som udfordrer den herskende holdning om den globale opvarmning.

»Men synspunkterne nærmer sig hinanden. Jeg mener bare, man burde bruge lidt flere penge på at studere de naturlige variationer i klimaet«, siger han.

Penge til solteori
Programmet blev vist første gang på det britiske Channel 4 8. marts i år. Siden er det blevet købt af tv-stationer verden over.

Det er delt i to. Første del behandler den videnskabelige baggrund for drivhuseffekten. Anden del prøver at forklare, hvorfor de fleste klimaforskere mener, at mennesker står bag den globale opvarmning.

Programmets forklaring er, at den tidligere britiske premierminister Margaret Thatcher nedsatte FN’s Klimapanel, IPCC, fordi hun ville knække kulminearbejderne med forskning, der viste, at kul var farligt for miljøet. Derfor tilførte hun midler til forskning i global opvarmning.

Siden har forskere og miljøorganisationer tiltaget sig flere og flere penge ved at skræmme folk med dommedagsscenarier.

Programmet hævder, at forskere lettere kan få penge til forskning, hvis den fastholder, at drivhuseffekten er et problem. Det går ud over den tredje verdens fattige. Vestens krav om CO{-2}-kvoter holder dem fast i fattigdom.

Solteorifolket har fået støtte

Det synspunkt køber Kim Carstensen ikke. Han er generalsekretær for Verdensnaturfonden i Danmark. »Miljøproblemer har det med at ramme de fattige først og hårdest. Derfor er det at kæmpe for miljøet også at kæmpe for, at fattige kan leve et liv i værdighed og sundhed«, siger han. Forskningsrådet for Natur og Univers fordeler de statslige forskningsmidler på bl.a. klimaområdet. Formanden, professor Jes Madsen, afviser, at det er lettere at få penge til forskning, hvis man mener, at mennesker er skyld i drivhuseffekten. »Det sidste klimaforskning, vi har støttet, var netop solteorifolkene. De fik penge i juni i år«, siger han. Programmet bliver vist i aften klokken 19.55 på DR 2. Klokken 22.30 følges det op af debat i programmet Deadline.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her