Hvis nu en vildfremmed kontaktede dig på gaden og sagde, at han eller hun synes, at du var dejlig, og om du ikke ville med hjem og dyrke sex – hvad ville du så sige? Eller omvendt: Turde du selv spørge en vildfremmed om det samme? Begge spørgsmål var aktuelle, da de to psykologer Henrik Høgh-Olesen og Gert Martin Hald fra henholdsvis Aarhus Universitet (AU) og Sexologisk Klinik på Rigshospitalet besluttede sig for at teste, hvor villige danskere er til at dyrke sex med en fremmed.
Amerikansk eksperiment
Forsøget, der er en direkte kopi af et meget berømt amerikansk eksperiment fra 1978, krævede nemlig, at ni psykologstuderende ved AU blev hvervet til netop at henvende sig til fremmede med mere eller mindre eksplicitte seksuelle invitationer.
To af dem, Trine Klitten Jensen og Lars Svendsen, husker forsøget som »meget grænseoverskridende«, men også som en ret sjov oplevelse. Lars Svendsen klukker lidt ad sit første forsøg:
»Jeg var jo vildt nervøs og helt mekanisk, så jeg gik bare hen til en pige uden at tænke eller føle ret meget. Efter at jeg fik liret spørgsmålet af, opdagede jeg så, at hun var højgravid!«.
Det blev dog bedre med tiden.
»Man vænnede sig jo til det, og når alt kommer til alt, er det jo ikke første gang, man henvender sig til en pige og får en afvisning«, som Lars Svendsen siger.
Ellers var det tanken, at de ni forsøgsdeltagere – der hverken skulle være for lækre eller for grimme – kun skulle henvende sig til personer, de også uden for forsøgets kontekst fandt tiltrækkende.
Forskellen på piger og drenge
Og hvordan reagerede de så, ofrene?
Ikke særligt overraskende kunne hverken Lars Svendsen eller nogen af de andre mandlige spørgere få én eneste af de adspurgte piger til at gå med dem hjem i seng. Det kunne de kvindelige spørgere til gengæld stort set heller ikke. Kun seks procent af mændene takkede ja til dette ellers meget flatterende tilbud.
Når det kom til at blive inviteret ’hjem til mig i aften’ – som jo unægtelig har visse seksuelle undertoner – skilte drengene sig markant ud fra pigerne.
Hele 44 procent af de adspurgte drenge takkede således ja til dette tilbud, mens kun 13 procent af pigerne syntes, det lød som en god ide. De var mere interesserede i at komme på en date, hvilket drengene slet ikke gad. Og netop denne kønsmæssige forskel er interessant i dette socialpsykologiske eksperiment, forklarer en af bagmændene, Ph.D. Gert Martin Hald: »Selv om meget få sagde ja til direkte sex, så tyder undersøgelsen på, at når tilbuddene bliver mere eksplicitte, så hopper mændene hurtigere på end kvinderne«.






























