Dansk forskning: Supervulkan var ved at udrydde os

vulkanudbrud. Vulkanen Pinatubo var i udbrud i 1991. Udbruddet var så voldsomt at det påvirkede klimaet og sænkede temperaturen med 0,4 grader. (arkiv)
vulkanudbrud. Vulkanen Pinatubo var i udbrud i 1991. Udbruddet var så voldsomt at det påvirkede klimaet og sænkede temperaturen med 0,4 grader. (arkiv)
Lyt til artiklen

For 74.000 år siden skete der et kolossalt vulkanudbrud på den indonesiske ø Sumatra. Ny forskning viser nu, at følgerne af udbruddet var så voldsomme, at menneskeheden var tæt på at blive udryddet.

»Og arven fra dette udbrud kan stadig ligge i vores gener, idet vores forfædre - eller de gådefulde 'Denisovaner' - levede i Sydøstasien på tidspunktet for udbruddet«, siger professor Richard Bert Roberts fra University of Wollongong i Australien.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her