Guldfund imponerer ikke sønderjyder

Guldfund. Bjarne Overgaard, der ejer grusgraven, har aldrig været i tvivl om, at der var guld i grusgraven.
Guldfund. Bjarne Overgaard, der ejer grusgraven, har aldrig været i tvivl om, at der var guld i grusgraven.
Lyt til artiklen

Det emmer af fred og ro, når man står af IC3 toget i den sønderjyske by Rødekro. Ved siden af stationen står en håndfuld håndværkere og bygger fundamentet til en ny lagerhal, mens bus 1 kører mod Høje Kolstrup som om intet var hændt. Det er heller ikke til at få øje på nogen, der med spader og hakker på ryggen, valfarter gennem byen eller graver huller vilkårlige steder

Indbyggerne Rødekro er måske slet ikke klar over, at den københavnske geolog Christian Knudsen har fundet guld i en grusgrav få hundrede meter uden for byen, som dermed er blevet den danske pendant til Klondike, hvor horder af mennesker strømmede til for at finde guld i slutningen af 1800-tallet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her