Forbudt at bruge gift til forebyggelse af rotter

Lyt til artiklen

Cirka 5 millioner rotter bor i de danske kloakker og i naturen, estimerer Styrelsen for Vand-og Naturforvaltning. Over de sidste ti år er der sket en stigning i anmeldelser af rotter i Danmark. Bakterier fra rotter kan udgøre en sundhedsfare både for mennesker og dyr, og derfor er rottebekæmpelse vigtig både i landbruget og i de virksomheder med fødevarer, som rotterne gerne sætter tænderne i.

Det skabte noget panik og mange henvendelser til de ansvarlige for den danske rottebekæmpelse, da tilladelsen til det sidste forebyggende giftstof udløb i begyndelsen af juli, fortæller John Hansen fra Styrelsen for Vand-og Naturforvaltning. Han understreger, at man stadig bekæmper rotter med gift ved anmeldte udbrud, men altså ikke ved forebyggelse af dyrene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her