Fredag den 13. april 2029 vil en Asteroide med en diameter på 400 meter passere Jorden i bare 30.000 kilometers højde. Den vil dermed suse forbi kloden i en bane under de satellitter, der er sendt op fra Jorden, og som befinder sig i 36.000 kilometers højde. »Men asteroiden vil ikke ramme. Det er helt sikkert«, siger den norske astrofysiker Knut Jørgen Røed Ødegaard til det norske nyhedsbureau NTB. Vil skabe kæmpekrater Den store asteroide, der går under navnet 2004 MN4, kommer imidlertid så tæt på, at forskere tidligere har frygtet, at den vil kollidere med Jorden. Asteroiden er derfor i nogen tid blevet fulgt intenst af eksperter. En kollision mellem Jorden og en 400 meter tyk genstand vil nemlig skabe en gigantisk sprængkraft svarende til 2.000 megaton TNT og skabe et krater med en diameter på 4 kilometer. Nær bane Men så galt kommer det altså ikke til at gå, forsikrer Knut Røed Ødegaard: »De nye beregninger viser, at asteroiden kommer til at passere jorden i en usædvanlig nær bane, men at den ikke vil ramme Jorden«, siger astrofysikeren. Han vurderer, at det bliver muligt at se asteroiden fra de egne af Jorden, hvor den passerer hen over, under forudsætning af, at det er klart vejr.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Er det en joke?
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























