Det knaser i første omgang som popkorn. Men når der sprøjter saft ud i munden, og de små sprøde ben kan mærkes i svælget, er det ingen tvivl. Det er ristede kæmpemyrer der er tale om. Det skriver 'Animal Planet News'. I det nordlige Columbia har man i århundreder spist myrerne som snacks. Her betragtes de som en næringsrig delikatesse og et effektivt potensmiddel. Chokoladedækket insekt Nu har resten af verden fået mulighed for at få del i glæderne. En colombiansk forretningsmand Andres Santamaria er begyndt at eksportere kæmpemyrerne til hele verden. De sælges både i en traditionel saltristet version, og i en finere udgave dækket med belgisk chokolade. De flere centimeter lange myresnacks sælges bl.a. i London magasinerne Harrods og Fortnum & Mason i smukt indpakkede æsker til 5 pund stykket.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige del om demokraternes fremtid
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen