Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Holland, traditionelt en af USA’s stærkeste støtter i Nato, går målrettet efter at købe europæiske våben. Fredag gik turen til Netcompany, der ellers er mest kendt for folkeskolens Aula.

Holland er på jagt efter digitale våben i Danmark

 Gijs Tuinman, Hollands statssekretær for forsvar, var fredag i Danmark for at se på den nye danske konkurrent til amerikanske Palantir. Fotograferet hos NetCompany.   Foto: Vikki Søholm
Gijs Tuinman, Hollands statssekretær for forsvar, var fredag i Danmark for at se på den nye danske konkurrent til amerikanske Palantir. Fotograferet hos NetCompany. Foto: Vikki Søholm
Lyt til artiklen

Netcompany, der ellers er mest kendt for Aula og Mit.dk, er ved at gøre sig gældende på det hastigt voksende marked for forsvarsteknologi i Europa.

Den hollandske statssekretær for forsvar Gijs Tuinman besøgte fredag Danmark for at se nærmere på ny dansk teknologi og især it-løsningen Verá, der indsamler data fra et hav af forskellige kilder, analyserer dem med kunstig intelligens og præsenterer de mest relevante udfordringer og handlemuligheder på et enkelt skærmbillede, der opdateres i realtid.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her