Mange unge deler ikke den ældre generations begejstring for kunstig intelligens. Tværtimod efterlyser de en ny samtale om menneskets rolle i den digitale tidsalder.
Kunstig intelligens gør unge bekymrede for deres fremtid
Den danske filosof Pia Lauritzen er aktuel med bogen ’Når livet bliver kunstigt - En filosofisk dialog om forholdet mellem mennesker og maskiner’. Bogen bygger på interview med 100 unge mellem 16 og 24 år fra hele verden. Foto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen
Henter...
Unge er langt mere skeptiske over for kunstig intelligens end ældre. Deres forbehold er omdrejningspunktet i den internationalt anerkendte filosof Pia Lauritzens nye bog ’Når livet bliver kunstigt’.
»De er optagede af teknologi, kultur, kunst, politik og uddannelse. Men på tværs af alle temaerne var der én gennemgående bekymring«, fortæller hun i dette interview.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.