Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Voksende cybertrussel skal bekæmpes med deling af viden

DSB er netop blevet udsat for et cyberangreb, der lammede både billetsystemer og det interne mail- og telefonsystem.  Bidstrup Stine/POLFOTO
DSB er netop blevet udsat for et cyberangreb, der lammede både billetsystemer og det interne mail- og telefonsystem. Bidstrup Stine/POLFOTO
Lyt til artiklen

Fra søndag aften ved 18-tiden og ti timer frem var det umuligt at købe en billet til DSB’s tog i hele landet.

Et såkaldt ddos-angreb, designet til at overbelaste it-systemer, lammede DSB’s mailsystem, hjemmeside, apps og fysiske billetautomater. Rejsekortet fungerede som normalt, men DSB anslår, at 15.000 kunder potentielt blev forhindret i at købe en billet søndag aften og tidligt mandag morgen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her